Poznaj swoje prawa mieszkaniowe zanim będzie za późno

Posiadanie stałego miejsca zamieszkania jest jednym z koniecznych warunków sprawnego bytu oraz poczucia bezpieczeństwa. Jednak w wyniku różnych sytuacji, np. pogorszenia się relacji rodzinnych, możemy doświadczyć wielu sytuacji, które mogą mieć dla nas przykre konsekwencje.

Przepisanie domu na dzieci a aspekty prawne

Należy pamiętać, że zanim oddamy swój dom dzieciom, powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu się na różne okoliczności. I choć często ufamy swoim najbliższym, musimy mieć na uwadze, że życie pisze różne scenariusze, dlatego przy przepisaniu domu na potomstwo, warto sporządzić umowę o dożywotniej służebności, dzięki czemu mamy pewność, że w przypadku konfliktu, nowy właściciel nie ma prawa wyrzucić nas z domu, albo doprowadzać do sytuacji, w której z racji ograniczania nam przez dzieci podstawowych dóbr tj. wody, prądu, dostępu do łazienki, kuchni i innych części wspólnych, jesteśmy zmuszeni opuścić mieszkanie. W takich sytuacjach, w przypadku braku odpowiedniej umowy, możemy mieć problem z dochodzeniem swoich praw.

 

Aby uniknąć nieprzyjemności i chronić swoje życie, powinniśmy zapoznać się z prawem mieszkaniowym, które uwzględnia różne scenariusze i pomoże nam sporządzić taką umowę, która będzie korzystna dla obu stron i uchroni nas przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Dobrą praktyką jest również konsultacja z odpowiednim prawnikiem, który pomoże nam zrozumieć skomplikowane paragrafy i w zrozumiały oraz przystępny sposób wyjaśni, jakie są nasze prawa i obowiązki związane z dzieleniem mieszkania z rodziną.

2 komentarze do “Poznaj swoje prawa mieszkaniowe zanim będzie za późno”

  1. Chciałam oddać moje mieszkanie córce, która za 2 miesiące bierze ślub i nie ma jeszcze swojego lokum. Nie wiedziałam jak się za to zabrać, ale dzięki temu artykułowi już wiem od czego zacząć. Poczytam jutro przepisy w zakresie prawa mieszkaniowego. A po weekendzie udam się do prawnika skonsultować ewentualne wątpliwości. Mam nadzieję, że nie będzie problemów i będę mogła zrobić młodym niespodziankę.

  2. Własne mieszkanie to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie go i przekonałem się o tym na własnej skórze… Przez nieodpowiednie przepisanie mieszkania przez moich rodziców miałem problemy. Na szczęście trafiłem na odpowiedniego prawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *