Podatek od najmu lokalu – który z nich najlepiej wybrać?

Do płacenia podatku od najmu lokalu zobowiązany jest każdy, kto zajmuje się wynajmowaniem nieruchomości. W zależności od uzyskanych kosztów przychodu, podatek ten może mieć różną wartość. Niemniej jednak wynajmujący może zdecydować, który rodzaj podatku od najmu lokalu chce opłacać.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Będzie bardziej korzystne dla tych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, takie jak regularne przeprowadzane remonty. Ten rodzaj podatku od najmu następuje wtedy, kiedy wynajmujący nie zdeklaruje w Urzędzie Skarbowym, że chciałby rozliczyć podatek ryczałtowo. Jeśli nie zrobi tego do 20-tego dnia stycznia, wtedy automatycznie zdeklaruje się na opłatę podatku od najmu na zasadzie ogólnej.

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencyjnych

Będzie ono bardziej korzystne dla tych, którzy ponoszą małe koszty w związku z utrzymaniem nieruchomości. Jeśli wynajmujący zdecydował się na ten rodzaj podatku od najmu powinien swoją zmianę zgłosić do Urzędu Skarbowego najpóźniej do 20-tego dnia miesiąca po tym miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tytułu najmu nieruchomości.

3 komentarze do “Podatek od najmu lokalu – który z nich najlepiej wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *