Bezpłatne konsultacje prawnicze – czy warto z nich korzystać?

Porady prawne nie należą do usług tanich, jednak niejednokrotnie jesteśmy zmuszeniu udać się do prawnika. Zanim jednak wydamy pieniądze, warto sprawdzić czy są kancelarie, które w interesującej nas sprawie radzą bezpłatnie.

Gdzie szukać prawnika za darmo?

Darmowe porady prawne uzyskać można w zakresie bardzo zróżnicowanych spraw. Wiele organizacji pożytku publicznego czy fundacji, zajmujących się konkretną problematyką, udziela porad prawnych. Często działa przy nich zespół prawników, którzy doradzają stacjonarnie, telefonicznie lub mailowo. Jedną z przykładowych instytucji jest choćby Federacja Konsumentów, działająca przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Można uzyskać tam pomoc prawną we wszelkich sprawach związanych z zakupami w sieci, prawami klienta i obowiązkami sprzedawcy, informacje o gwarancjach, wymianie produktów czy rękojmi.

Także wiele kancelarii prawnych deklaruje działalność pro bono. Na bezpłatną poradę mogą liczyć na przykład osoby o niskich dochodach.

Bezpłatnie w Internecie

Często pomoc znaleźć można np. w serwisach internetowych o tematyce prawnej. Porady prawne online dostępne są tam dla osób, które opiszą swój problem. Inną, podobną formą darmowej pomocy prawnej w Internecie są chociażby blogi prawnicze, w których specjaliści analizują podsyłane przez czytelników zagadnienia. Może to być nieoceniona skarbnica wiedzy. Należy przy tym pamiętać, że zwykle sytuacje poszczególnych osób się różnią, dlatego informacji w sieci – jeśli skierowane są do innego czytelnika – nie należy traktować jako wykładni, co w danej sytuacji można zrobić. Bezspornie jednak jest to dobra wskazówka do podjęcia kolejnych działań.

 

2 komentarze do “Bezpłatne konsultacje prawnicze – czy warto z nich korzystać?”

  1. Jestem zdania, że najlepiej szukać pomocy prawnej w śród znajomych. Mamy wtedy pewność, że ktoś chce nam pomóc a nie na nas zarobić

  2. Tak, masz rację ale warto też skorzystać porad online skoro są darmowe to czemu nie. Nic nas to nie kosztuje przecież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *