Żyjemy w coraz bardziej świadomym społeczeństwie. Nie oznacza to jednak, że wśród postępującej edukacji i poprawiającym się metodom wychowawczym nigdy nie natrafimy na człowieka agresywnego i nieobliczalnego. Bo właśnie tacy są prześladowcy. Nie są jedynie domeną gwiazd, ponieważ większość z nas spotkała się z przesadnie nachalnym byłym chłopakiem lub niebezpiecznie zakochaną dziewczyną. Co jeśli stalker posunie się za daleko?
Kim jest stalker?
Według polskiego prawa stalking jest czynem karanym i traktowanym jako przestępstwo. Nie dotyczy jedynie sytuacji nękania w pracy, lecz także prześladowania w życiu prywatnym. Jak rozpoznać stalkera? Nie musisz doznać przemocy fizycznej. By zgłosić się na policję z przypadkiem nękania wystarczy, by osoba ta nadużywała telefonów, e-maili, smsów wysyłanych do Ciebie niemal ciągle. Uzasadniony wówczas strach przed taką osobą wynika z nieprzewidywalności jej działania. Najpierw szuka najprostszej drogi kontaktu, następnie przynosi podarunki, by na samym końcu posunąć się nawet do przemocy. Oczywiście schemat postępowania stalkerów jest w każdym przypadku inny.
Czyny zabronione
Oprócz tego, że sam stalking traktowany jest jako przestępstwo istnieje szereg innych czynności zabronionych, których może dopuścić się prześladowca. Jedną z nich są groźby karalne. Jeśli masz uzasadnione obawy, że kierowane w stosunku do Ciebie niebezpieczne propozycje i obietnice zostaną przez daną osobę spełnione, powinieneś niezwłocznie zgłosić ten fakt policji. Groźby karalne nie bez przyczyny zyskały swoją nazwę. Są również traktowane jako poważne przestępstwo.
Współczuje celebrytom, że mają do czynienia z takimi osobami
Do diabła z takimi ludźmi! Swojego życia nie mają?