Zmiana pracy- jak to zrobić?

Na rynku istnieją różne grupy pracodawców i pracowników. Jedni poszukują zatrudnienia na stałe, inni natomiast często zmieniają miejsce pracy, poszukując idealnego zakładu dla siebie zarówno pod względem klimatu organizacyjnego, jak i warunków płacy. Są jednakże też takie osoby, które zmuszone są do zmiany zatrudnienia ze względów osobistych lub z powodu nieuczciwości pracodawcy. Jak właściwie wygląda rezygnacja z pracy i czy zawsze jest bezkonfliktowa?

Dojście do porozumienia

Najczęściej spotykaną formą rozwiązania stosunku pracy jest wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Wniosek o ustanie zatrudnienia może wyjść zarówno z inicjatywy pracownika, jak i pracodawcy. Dużą zaletą jest fakt, że w ten sposób można zakończyć umowę zawartą zarówno na czas nieokreślony, jak i określony. Wówczas to strony porozumienia ustalają dogodny termin wygaśnięcia umowy- nie musi to być bowiem dzień jego podpisania. Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron jest korzystne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Inny tryb rozwiązywania umowy

Jednakże nie w każdym przypadku strony decydują się na zawarcie porozumienia. W tej sytuacji pracownik może zdecydować się na rozwiązanie umowy w drodze wypowiedzenia. Warto pamiętać, że porozumienie stron nie zawsze jest korzystne. Dzieje się tak, ponieważ pracownik nie od razu zyskuje prawo do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych. Kolejną, niekorzystną kwestią jest brak dni wolnych od pracy przysługujących na poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia. Przed podjęciem konkretnej decyzji na temat rozwiązania umowy warto się więc zastanowić.

2 komentarze do “Zmiana pracy- jak to zrobić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.