Podatki, o których mogłeś nie wiedzieć

System podatkowy w Polsce jest tak skomplikowany, że jedynie prawdziwi specjaliści są w stanie nadążać za wprowadzanymi zmianami. Tym samym obywatele, których finalnie dotyczą obowiązujące przepisy, często nie mają pojęcia, jakie obciążenia finansowe są na nich nakładane. Warto jednak wiedzieć, że tych jest całkiem sporo! Oto dwa, mało znane podatki, które z racji sytuacji, jakiej dotyczą mogą być nieumyślnie lekceważone przez obywateli.

Opłata z tytułu darowizny

Darowizna to nic innego, jak zobowiązanie się do przekazania określonego przedmiotu na rzecz obdarowywanego, bez ponoszenia przez niego jakiejkolwiek opłaty. Opłata ta nie dotyczy jednakże podatku, jaki osoba obdarowana musi odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Darowizna musi być bowiem zgłaszana do naczelnika urzędu, a tym samym podlega opodatkowaniu. Od tej reguły występują jednak wyjątki i na szczęście dla podatników z obowiązku opłaty zwolnieni są między innymi zstępni, rodzice, małżonek i rodzeństwo darczyńcy.

Wygrałeś? Odprowadź podatek!

Obowiązek poniesienia opłaty do odpowiedniego Urzędu Skarbowego spoczywa także na laureatach konkursów i loterii. Choć podatek od wygranej jest najczęściej wliczany w wygraną i odprowadzany przez organizatora konkursu, to nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Zwycięzca ma obowiązek odprowadzić podatek w wysokości 10% wartości wygranej. Odstępstwo od obowiązku podatkowego dotyczy między innymi wygranych w pokera, czy w gry hazardowe, gdzie wielkość wygranej była niższa, niż 2280 złotych.

2 komentarze do “Podatki, o których mogłeś nie wiedzieć”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *