Codzienna praca detektywa

Pracę detektywa reguluje ustawa z dnia 6 lipca 2001 o usługach detektywistycznych. Ogólnie rzecz biorą określa ona pracę detektywa i biura detektywistycznego wytyczając zależności pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą pracy detektywa oraz wyraźnie ogranicza działania detektywa tylko do takich, które są zgodne z prawem i „nie wchodzą do ogródka” organom i instytucjom państwa. 

Czym zajmuje się prywatny detektyw? 

Prywatny detektyw Częstochowa zajmuje się sprawami prywatnymi oraz gospodarczymi. Do spraw prywatnych zlecanych detektywom zalicza się wszelkie jego czynności, które zlecają klienci albo narażeni na rozwód albo sami próbujący rozwód zainicjować. Detektyw przyjmuje również zlecenia poszukiwań osób zaginionych, albo takich, które się po prostu ukrywają przed rodziną, wierzycielami a nawet instytucjami państwowymi. Odmiennym obszarem działań detektywa są sprawy gospodarcze, włącznie z wywiadem gospodarczym. Pracownicy biura detektywistycznego sprawdzają wiarygodność kontrahentów firm zlecających im usługę, wiarygodność płatniczą a często też w przypadku chybionych inwestycji czy kooperacji poszukują ich majątków. Bardzo często z usług detektywa korzystają firmy ubezpieczeniowe, które podejrzewają, że dany klient chce wyłudzić ubezpieczenie. 

Detektyw licencjonowany 

 Biuro detektywistyczne to działalność gospodarcza, podobnie jak działalność samego detektywa, który aby mógł wykonywać swój zawód musi uzyskać licencję. Dodatkowym wymogiem dla biura jest obowiązkowe ubezpieczenie OC działalności. Licencję dla detektywa wydaje właściwy komendant wojewódzki policji. Detektyw musi być przede wszystkim niekarany w przeszłości, powinien mieć co najmniej wykształcenie średnie i nie powinien być dyscyplinarnie zwolniony z wojska czy policji. 

Narzędzia

Detektyw w swoje codziennej pracy wykorzystuje dostępne narzędzia technologiczne. Pomocne w jego pracy są kamery szpiegowskie, kamery video, podsłuchy, nadajniki GPS. Wszystkie one muszą być wysokiej jakości, tak by obraz czy odczyt mógł zostać zaakceptowany przez sąd.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.