Rozwód i podział majątku

Detektyw

Gdy małżeństwo postanawia związać się węzłem małżeńskim, posiadane przez nich dobra stają się wspólne. Dzieje się tak do momentu aż małżeństwo ulegnie rozwiązaniu. Decyzja dotycząca podziału wspólnych dóbr nie zawsze jest łatwa. O podziale majątku możemy zdecydować przed rozwodem, podczas sprawy rozwodowej albo po rozwodzie. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na podział majątku? Jak to wygląda krok po kroku?

Ugoda czy droga sądowa?

Najczęściej majątek dwojga ludzi związanych małżeństwem dzielony jest na pół. Dotyczy to wszystkich dóbr, również domu czy samochodu. Nierzadko najlepszą decyzją jest dogadanie się z byłym partnerem, jak powinien wyglądać ten podział. Jest to zdecydowanie opcja najtańsza i dosyć szybka. Zanim zdecydujemy się na skierowanie sprawy do sądu, dobrze jest dołożyć wszelkich starań, aby zawrzeć ugodę z drugą stroną.

Wbrew pozorom taka sytuacja może być również dla nas bardzo korzystna. Aby do tego doszło możemy wysłać wezwanie do podziału majątku z gotowego wzoru. Dodatkowo, gdy wezwanie jest podpisane przez adwokata, może wpłynąć to na pozytywne rozpatrzenie przez byłego partnera. Gdy w naszej sytuacji ugoda jest niemożliwa, musimy wstąpić na drogę sądową. Aby to zrobić wysyłamy przedsądowe wezwanie do podziału majątku wspólnego.

Jak powinno wyglądać przed sądowne wezwanie?

Jeden z najważniejszych elementów to precyzyjne ustalenie wartości naszego majątku. Możemy tu zawrzeć propozycje jak naszym zdaniem mógłby wyglądać podział. Również które elementy wspólnego dobytku powinni przypaść nam w udziale i jak może wyglądać spłata reszty dobytku. Warto pamietać o informacji na temat wysokości rat i terminu, w których nasz były partner powinien się wywiązać. Ustalając majątek możemy wziąć pod uwagę nasz wkład w mieszkanie taki jak remont oraz korzyści, jakie uzyskuje się ze wspólnych dóbr, przykładowo czynsz najmu z wynajmowanego mieszkania. Wniosek powinien mieć również ustalony termin na odpowiedź w rozsądnym czasie. Musimy jednak mieć świadomość, ze sprawy takie zazwyczaj są dosyć uciążliwe i zajmą nam sporo czasu. 

Czy podział zawsze musi być równy?

Zdarza się, że jeden z małżonków twierdzi, że skoro on pracował zawodowo to cały majątek powinien przypaść jemu. Jednak stanowisko takie nie jest prawidłowe. Jeżeli drugi z współmałżonków spędzał czas w domu opiekując się dziećmi również należy mu się równy podział majątku. Praca w gospodarstwie domowym jest traktowana przez sąd na równi z pracą zawodową. Musimy tu też wziąć pod uwagę, że nie zawsze dwoje partnerów w równym stopniu przyczyniło się do obecnego majątku. To nie jest jeszcze przyczyna nierównego podziału majątku.

Jeżeli jednak w takiej sytuacji wykażemy, że druga strona rażąco naruszała swoje obowiązki wobec rodziny, sąd może podjąć decyzje na naszą korzyść. Spotyka się sytuacje, w których jeden ze współmałżonków całkowicie zostaje pozbawiony jakiegokolwiek majątku. W jaki sposób jedna strona może rażąco naruszać swoje obowiązki? Możemy tu wziąć pod uwagę trwonienie wspólnego majątku uprawiając hazard albo ryzykowne inwestycje. Do tego zalicza się również uchylanie się od pracy i łożenia na potrzeby rodziny, mimo jakichkolwiek przeciwwskazań, na przykład zdrowotnych. Bardzo często nałogi takie jak alkohol czy narkotyki mogą przyczyniać się do podziału majątku na naszą korzyść.

Więcej przeczytasz na stronie partnera
https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-rodzinne/podzial-majatku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *