Orzekanie o winie przy rozwodzie – co tak naprawdę oznacza?

Aby korzystnie zakończyć, czyli po prostu wygrać sprawę rozwodową, kluczowe jest aby udowodnić winę męża lub żony względem rozkładu pożycia. Jak do tego doprowadzić? Jakie korzyści, ale i zagrożenia płyną za tym działaniem? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Zacznijmy od sytuacji, w których sędzia orzeka o winie współmałżonka. Są to konkretne motywy, do których może też poprzez działanie wraz z adwokatem doprowadzić druga strona tego konfliktu interesów. Dodatkowo jest konieczną częścią całego procesu, bez orzeczenia nie ma szans na otrzymanie rozwodu, ponieważ nie ma ku temu powodów zawartych w obowiązującym kodeksie. Istnieje jednak możliwość dogadania się małżeństwa i poproszenie sędziego o nie orzekaniu o winie. Jest to jedyny wyjątek wyłączający konieczność stwierdzenia, przez kogo rozpadł się uregulowany prawnie związek.

Co decyduje o orzekaniu o winie?

Do grupy powodów, które decydują o wskazaniu winnego w tej sprawie należą przede wszystkim brak wierności małżeńskiej, nie zaspokajanie potrzeb rodzinnych (np. żony czy dzieci) oraz problemy z pożyciem seksualnym. Jednak najbardziej kluczowym powodem, dzięki któremu orzeczenie o winie na rzecz danego małżonka jest niemal pewne, to zdecydowanie udowodnione stosowanie przemocy w rodzinie. Ofiary takiego przestępczego zachowania nie mogą dalej kontynuować związku, jeśli ewidentnie nie chcą w nim trwać i cierpią. Dlatego sądy bez większych problemów orzekają w sposób korzystny dla pokrzywdzonych żon, ale i mężów.

Istnieją również różne możliwości orzekania. Wcale nie jest powiedziane, że winna jest tylko jedna ze stron. Sędzia może także stwierdzić, że za rozpad małżeństwa odpowiadają dwie osoby i każda dorzuciła swoje negatywne elementy do tej układanki, powodując, że małżeństwo nie funkcjonuje. Oprócz wcześniej wspomnianego nie orzekania o winie, sędzia może również potwierdzić, że tak naprawdę nie ma potwierdzonych powodów i dowodów na to, że którakolwiek ze stron jest czemuś winna, a małżeństwo zwyczajnie rozpadło się z niezależnych od nich kwestii. Aby w kluczowej sytuacji, gdy nie wiadomo, jaki wyrok w sprawie zapadnie ze względu na trudną sytuację procesową, wygrać ją, warto skorzystać z porad i usług eksperta tej tematyki. Rozwód Złotów poprowadzisz, współpracując z Krzysztofem Śpiewakiem, doświadczonym prawnikiem, prowadzącym już wcześniej dziesiątki takich spraw.

Postaraj się dobrze wypaść

Orzeczenie o winie jest naprawdę kluczowe, bo oprócz decydowaniu o podziale majątku, ma bardzo duży wpływ na wyznaczanie kwot obowiązku alimentacyjnego. Poprzez art. 60 Kodeksu Rodzinnego, osoba, która zawiniła i nie dopełniła obowiązku, jakim jest zadbanie o małżeństwo, może zostać całkowicie obciążony takimi opłatami. Jest to też znaczący argument za tym, aby przyznać lub nie prawa do opieki nad dzieckiem. Jeśli dana osoba została jako winna rozpadowi, to ma zdecydowanie dużo mniejsze szanse na otrzymanie całkowitej opieki nad dzieckiem lub dziećmi. Dlatego też należy zadbać o to, aby w miarę możliwości wypaść jak najlepiej podczas sprawy rozwodowej i wraz z adwokatem przygotować się do jej przebiegu. Wtedy szanse na uniknięcie takiego nieprzyjemnego orzeczenia zdecydowanie wzrastają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *