Jak przygotować się do rozwodu?

W rankingu najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka rozwód jest na drugim miejscu, zaraz po śmierci współmałżonka. Nic dziwnego! Papiery rozwodowe, sąd, podział majątku, orzekanie o winie, dzieci… Na samą myśl po plecach przechodzi dreszcz. Jeśli decyzja o rozstaniu została już podjęta przez jednego lub obu małżonków, czas zastanowić się, co dalej i odpowiednio przygotować się do kolejnych kroków, które mają nas przybliżyć do zakończenia związku małżeńskiego.

Chcę rozwodu! I co dalej?

Skoro już do tego doszło, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jak to się stało i jaka jest główna przyczyna tej sytuacji. Według Rocznika Demograficznego za rok 2018 publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, wśród trzech najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa znalazły się: niezgodność charakterów, niedochowanie wierności małżeńskiej oraz nadużywanie alkoholu. Przed złożeniem pozwu o  rozwód adwokat Wrocław  warto odpowiedzieć sobie na pytania, z jaką przyczyną mamy do czynienia w naszym przypadku oraz które z małżonków poczuwa się do winy. Są to fundamentalne kwestie, od których będzie zależało nasze dalsze postępowanie, tj. w jaki sposób przygotujemy dokumenty rozwodowe i czy będziemy domagali się od sądu podczas sprawy rozwodowej orzekania o winie.

Jeśli czujesz się pokrzywdzony w sytuacji, w której się znalazłeś, pamiętaj, że masz prawo starać się uzyskać orzeczenie rozwodu wraz z określeniem winy współmałżonka. Najczęściej ludzie starają się o to, kiedy dochodzi do przemocy domowej lub zdrady. Należy jednak przygotować się na to, że nawet jeśli to Ty złożysz pozew rozwodowy i nie będziesz wnosił o orzeczeniu o winie, sąd może i tak orzec o winie któregoś z małżonków. Zazwyczaj, kiedy w małżeństwie są dzieci, druga strona domaga się tego typu orzeczenia. W sprawach rozwodowych każda ze stron musi udowodnić, że to nie ona ponosi winy za sytuację, w której doszło do rozkładu pożycia.

Zanim dojdzie do sprawy rozwodowej

Jak złożyć pozew o rozwód oraz jak przygotować się do rozwodu najlepiej podpowie nam doświadczony adwokat rozwód Katowice. Możesz także skorzystać z pomocą radcy prawnego. Wybór odpowiedniej kancelarii powinna ułatwić Ci jej reklama umieszczona na przykład w Internecie. Pamiętaj, że w sprawie o rozwód z rad fachowca należy korzystać od razu, a nie dopiero w momencie apelacji i być wobec niego szczerym.

Wniosek o rozwód

Specjalista pomoże Ci sporządzić krok po kroku wniosek o rozwód. Na tym etapie musisz podjąć decyzję, czy chcesz, aby sąd orzekł o winie. Jeśli tak, musisz przygotować się na spore emocje ze względu na konieczność upublicznienia wielu szczegółów z życia rodzinnego. Jeśli zdecydujesz się na taki wariant, w pierwszej kolejności zastanów się, czy posiadasz odpowiednie dowody, które potwierdzają rozkład pożycia spowodowany przez współmałżonka. Wśród materiałów mogą znaleźć się wiadomości typu SMS lub e-mail, korespondencja papierowa, zdjęcia, filmy, rachunki, czy wyciągi z rachunków bankowych. Możesz także skorzystać z zeznań świadków, na przykład najbliższej rodziny, w tym także dzieci. Znacznie prostszymi, bardziej komfortowymi i spokojniejszymi rozprawami są te, podczas których sąd nie orzeka o winie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.